Jezioro Martwa Dziwna

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Spędzając urlop w Międzywodziu nie wypada jakoś być nad jedną, morską wodą. Bo tuż obok jest woda inna: rzeczna, jeziorna, i pochodząca z rzecznego zalewu.

Dlatego, między wodą a wodą nogi nas powiodą na przykład do wspominanego już Jeziora Martwa Dziwna, które powstało na skutek zamulenia dawnego ujścia Dziwny. Akwen zgubiony jest w gęstym lesie, a ciszę jego podłużnego lustra zaburza tylko krzyk żyjących tu pośród gęstych trzcin ptaków.

Jezioro stanowi bowiem ostoję ptactwa wodnego m.in. kormorana, rybitwy czubatej, mewy białogłowej, przystanek na trasie przelotów ptaków wędrownych, w tym objętych ścisłą ochroną gatunkową: nura czarnoszyjego, kani rudej, sokoła wędrownego oraz środowisko życia objętych ścisłą ochroną gatunkową bielika i puchacza.

Perełkami tutejszej flory są m. in. podlegające ścisłej ochronie gatunkowej: mikołajek nadmorski o niebieskich kwiatach i zakończonych kolcami liściach, wiciokrzew pomorski, którego kwiaty mają śliczną, grzebieniastą koronę a także rokitnik pospolity o pomarańczowych, aromatycznych owocach.

Warto na święta Wielkanocne Międzywodzie zobaczyć właśnie to jezioro - relaks gwarantowany.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Mini przewodnik

Niewielki i systematycznie zarastający akwen, który powstał w wyniku naturalnego zapiaszczenia ujścia rzeki Dziwny oraz wykopania przez ludzi nowego kanału żeglugowego. Jezioro jest godne uwagi ze względu na walory przyrodnicze - rzadkie gatunki roślin (np. mikołajek nadmorski i wiciokrzew pomorski) oraz siedliska najróżniejszych ptaków, w tym objętych ochroną.

Blogi

Warto sfilmować Jezioro Martwa Dziwna, zająć się tym może firma KM Studio kamerzysta Jelenia Góra


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja